Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz firma Ścieki Polskie Sp. z o.o. byli organizatorami Seminarium tematycznego „Efektywność narzędzia do zarządzania ściekami w JST”. Seminarium odbyło się 12 marca 2025 w Urzędzie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
Była to kolejna inicjatywa podjęta przez ERCE PAN w ramach projektu zintegrowanego LIFE Pilica: Wdrażanie Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy. Tematem przewodnim spotkania była prezentacja doświadczeń z rocznego wykorzystania aplikacji do zarządzania nieczystościami dowożonymi na terenie gmin.
Od stycznia 2024 roku 15 gmin z terenu zlewni Pilicy włączonych jest w program wsparcia JST w cyfryzacji obiegu informacji o ściekach dowożonych. Aplikacja Monitoring Ścieki Polskie umożliwia pracownicom gmin i/lub zakładów komunalnych efektywnie zarządzać ewidencją zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy. Ułatwia również planowanie i prowadzenie kontroli wywozu nieczystości od mieszkańców, a także sporządzanie obowiązkowych sprawozdań do WIOS i Wód Polskich. Aplikacja pobiera także dane ze stacji zlewnej na oczyszczalni ścieków. Pozwala to na śledzenie wywozu nieczystości od mieszkańca do oczyszczalni.
Dzięki ułatwieniom wynikającym z wykorzystania aplikacji ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu pracowników Urzędu Miast i Gmin oraz Oczyszczalni Ścieków zwiększyła się liczba zawieranych umów na odbiór nieczystości, jak również częstotliwość wywozu nieczystości oceniana na podstawie przedkładanych faktur i/lub raportów firm asenizacyjnych.
Na podstawie ankiety przeprowadzonej przez zespół ERCE PAN wśród 15 gmin stwierdzono, że średnio o 43% wzrosła ilość ścieków odebranych z nieruchomości, które są wyposażone w zbiorniki bezodpływowe na terenie badanych gmin w 2024 roku w stosunku do 2023 roku. Oznacza to, że o tyle mniej ścieków zostało nielegalnie odprowadzonych do ziemi, rowów lub rzek.
Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się również z tematem możliwości zwiększenia przychodów gminy w obszarze ścieków dowożonych zaprezentowanymi przez przedstawicieli firmy Ścieki Polskie. Natomiast przedstawiciel stowarzyszenia Instytut Edukacji Środowiskowej, przekazał informacje o prowadzonych kontrolach WIOŚ w urzędach gmin w zakresie sprawozdawczości z nadzoru procesu zawierania i realizacji umów mieszkańców z przedsiębiorcami zajmującymi się wywozem nieczystości.
W trakcie spotkania Miasto Tomaszów Mazowiecki przedstawiło cyfrowe narzędzia wspierające Urzędników w codziennej pracy. Gmina Tomaszów Mazowiecki pokazała jak efektywnie wdrażać strategie gospodarki komunalnej i rozwoju turystyki. Ponadto ERCE PAN pokazało, jakie możliwości w gospodarowaniu wodami na terenach miast i gmin daje stosowanie telemetrycznych stacji hydrologiczno-meteorologicznych oraz pomiarów w czasie rzeczywistym parametrów jakości wody.
W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 Przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego. Byli z nami Burmistrzowie, Wójtowie, Pracownicy Urzędów Miast i Gmin oraz Przedstawiciele Zakładów Komunalnych i oczyszczalni ścieków. Cieszy nas stała i stabilna współpraca z interesariuszami, ale także coraz liczniejszy udział w naszych spotkaniach. W seminarium zadeklarowało udział 90 osób reprezentujących 31 Gmin.
Rozszerzamy także nasze grono osób zainteresowanych – udział w seminarium wzięli Przedstawiciele Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich, z którymi podjęliśmy współpracę na temat wymiany doświadczeń i wspólnego projektu w przyszłości – wspierali nas w tych rozmowach przedstawiciele NFOŚIGW obecni na spotkaniu.
Serdecznie dziękujemy Miastu Tomaszów Mazowiecki oraz firmie Ścieki Polskie za współorganizację wydarzenia!
Dziękujemy Uczestnikom i Prelegentom!
A już dziś zapraszamy do współpracy i do udziału w kolejnych wydarzeniach!
Stosujemy pliki cookies w celu gromadzenia danych statystycznych oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Pliki te mogą być umieszczane na Twoim urządzeniu do odczytu stron. Więcej informacji o celu używania i zmianie ustawień ciasteczek znajdziesz w naszej polityce prywatności.