System oczyszczania wody – kąpielisko Malinka w Zgierzu

Opracowanie koncepcji dotyczącej możliwości utrzymania dobrego stanu wód w miejscu kąpieliskowym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Malinka” w Zgierzu

Realizowane w ramach zadania: Szlakiem architektury włókienniczej – rewitalizacja Miasta Zgierza w celu rozwoju produktu turystycznego oraz rewitalizacji zdegradowanych terenów na obszarze ŁOM”

RealizacjaEuropejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi
WspółpracaKatedra Ekologii Stosowanej, 3Katedra Algologii i Mykologii Uniwersytet Łódzki
ZlecającyGmina Miasta Zgierz

W ramach prac wykonano monitoring mający określić jakość wód dopływających do kąpieliska ciekiem Malinka. Roczne badania wykazały, że największe stężenia azotanów i fosforanów odnotowano w odcinku źródliskowym – prawdopodobny dopływ zanieczyszczonych wód podziemnych – źródlisko znajduje się w jarze otoczonym wysokimi skarpami. Wraz z biegiem cieku poprawiał się jakość wody, jednak ze względu na krótki odcinek oraz charakter kąpieliska (płytki zbiornik z długim czasem wymiany wody), należało podjąć dodatkowe działania zabezpieczające jakość wody w kąpielisku.

W tym celu zespół zaproponował sekwencyjny system sedymentacyjno-biofiltracyjny dla retencjonowania i podczyszczania wód rzeki Malinki dopływających do zbiornika kąpieliskowego. Idealnie nadawał się do tego teren tuż przed kąpieliskiem, z naturalnym obniżeniem tereny, w którym przed realizacją prac rzeka ujęta była w zamknięty kanał.

Ryc.  1 Koncepcja sekwencyjnego systemu sedymentacyjno-biofiltracyjny (SSSB) w fazie rzeki (po lewej) i w fazie zbiornika (po wezbraniach opadowych, po prawej) (źródło: M. Łapińska, opracowanie własne).

Ryc.  2 Teren wyznaczony na budowę systemu SSSB przed realizacją (u góry) i po realizacji w dniu 22 lipca 2024r (u dołu). (źródło. T. Jurczak, S. Szklarek)