Podsumowanie konferencji II EkoBioTox 2024

Druga edycja konferencji EkoBioTox – Znaczenie ekotoksykologii, bioindykacji, biodegradacji w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów środowiskowych w dobie antropocenu i zmiany klimatu od skali molekularnej do krajobrazowej odbyła się w Łodzi w dniach 24-26.04.2024. Tematyka konferencji skoncentrowała się wokół wyzwań związanych z wykorzystaniem szerokiego spektrum narzędzi bioindykacyjnych w monitoringu jakości środowiska i zdrowia człowieka, przedstawiono tematy związane z innowacjami z zakresu rozwiązań biotechnologicznych oraz działań prowadzących do biodegradacji, detoksykacji zanieczyszczeń oraz bioremediacji terenów silnie zdegradowanych.
W skład Komitetu Organizacyjnego weszli przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w osobie prof. dr hab. Katarzyny Lisowskiej i Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej UŁ w osobie dr. hab. Tomasza Jurczaka prof. UŁ, , Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii w Łodzi w osobie prof. dr hab. Joanny Mankiewicz-Boczek, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w osobie prof. dr. hab. Arkadiusza Telesińskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w osobie prof. dr hab. Lidii Wolskiej z Zakładu Toksykologii Środowiska, TIGRET Sp. z o.o. w osobie Grzegorza Piętowskiego oraz Komitetu Biotechnologii PAN.

Konferencja została objęta patronatami honorowym Pani Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, JM Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr. hab. Elżbiety Żądzińskiej oraz Dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr. hab. Andrzeja Kruka.

W II edycji EkoBioTox wzięło udział 74 uczestników. Wygłoszone zostały, na zaproszenie, dwa wykłady plenarne: „Czy powinniśmy bać się wykorzystywać sztuczną inteligencję w biomonitoringu?” – autorstwa dr. hab. Krystiana Obolewskiego, prof. UKW z Wydziału Nauk Biologicznych, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz „Uprawa zbóż wieloletnich jako model zachowania bioróżnorodności funkcjonalnej w przyszłościowym rolnictwie” – autorstwa prof. dr hab. Katarzyny Hrynkiewicz z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ogólnie, w trakcie konferencji, podzielonej na 6 sesji tematycznych:

1) Detekcja zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego,
2) Ocena toksyczności wybranych zagrożeń środowiskowych,
3) Biomonitoring środowiskowy,
4) Biodegradacja, eliminacja zanieczyszczeń środowiskowych,
5) Wpływ zanieczyszczeń na fizjologię i metabolizm organizmów;
6) Regulacje i aspekty prawne w badaniach środowiskowych, wygłoszono 23 prezentacje ustne oraz przedstawiono 35 doniesień plakatowych.

Podczas II EkoBioTox wybrano najlepszą prezentację i najlepszy plakat konferencji. Za najlepszą prezentację uznano: „Zróżnicowanie zbiorowisk bakterioplanktonu związanych z kosmopolityczną sinicą Microcystis w jeziorach reprezentujących odmienne strefy klimatyczne” wygłoszoną przez dr. Arnoldo Font‑Nájera z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Za najlepsze doniesienie plakatowe uznano: „Wpływ biodegradowalnego mikroplastiku na aktywność enzymów antyoksydacyjnych Trichoderma sp.” zaprezentowane przez Volha Rusetskaya z Uniwersytetu Łódzkiego – Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska.

Sponsorami konferencji były firmy: TIGRET i A&A BIOTECHNOLOGY.

Patronami Medialnymi konferencji byli: Blog Świat Wody, Blog Zapachy i Odory oraz Biotechnologia.pl.

Materiały konferencyjne zostały wydane wyłącznie w wersji elektronicznej z nadanym numerem e-ISBN 978-83-928245-6-5. Książka abstraktów w wersji polskiej i angielskiej została udostępniona na stronie konferencji ekobiotoxpolska.wixsite.com.


III edycja EkoBioTox odbędzie się w kwietniu 2026 r. w Łodzi, już teraz zapraszamy wszystkich Państwa do udziału!