Jesteśmy instytutem Polskiej Akademii Nauk, pod auspicjami UNESCO, pionierami ekohydrologii. Zajmujemy się kompleksowo procesami zlewniowymi i zależnościami między procesami hydrologicznymi a biologicznymi. Naszą misją jest poprawa jakości wody, ochrona bioróżnorodności i zrównoważony rozwój.
Miło nam poinformować, iż mgr inż. Szymon Horbal zdobył II Nagrodę w KONKURSIE PZITS 2024 na najlepszą pracę dyplomową absolwentów studiów II stopnia kierunku INŻYNIERIA ŚRODOWISKA i ENERGETYKA, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Sanitarnych za pracę magisterską pod tytułem "Sekwencyjny System Biofiltracji Ścieków (SSBŚ) w Szadku jako przykład rozwiązań biotechnologii ekohydrologicznych". -> więcej o tym rozwiązaniu Sekwencyjny System Biofiltracji Ścieków (SSBŚ) w Szadku Praca magisterska została zrealizowana w Katedrze UNESCO …
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz firma Ścieki Polskie Sp. z o.o. byli …
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 roku. To święto ma na celu …
W ostatnim roku w ERCE staże i prace magisterskie realizowała duża grupa młodych uczonych. Na szczególną uwagę zasługują Ci, którzy przybyli do …
Z wielką dumą i radością informujemy, że młoda członkini naszego zespołu - mgr Patrycja Chamczak zdobyła nagrodę w XI edycji konkursu „Ekologiczny …
Jesienią 2024 r. odbył się Trzeci Cykl Spotkań Regionalnych Interesariuszy Projektu LIFE Pilica : Spotkanie Regionalne dla województwa …
W dniu 11 grudnia 2024 r. na gali 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki dr Sebastian Szklarek odebrał z rąk prof. Michał Kleiber (przewodniczący …
Katarzyna Izydorczyk została powołana na członka Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Komitetowi …
W dniu 31.10.24, w Brukseli, odbyło się pierwsze spotkanie projektu CA23160 „CYANOACTION” EFFECTIVE LAKE MANAGEMENT: REDUCING CYANOBACTERIA BY …
Jesienią 2024 roku Katarzyna Izydorczyk uczestniczyła w roli współprowadzącej w szkoleniach pn. Badanie jakości wody w gospodarstwie rolnym …
Zakończyliśmy sezon pobierania próbek w 2024 roku, prowadzony w ramach badań nad dominacją sinic w eutroficznych ekosystemach słodkowodnych na …
5-6.11.2024 w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbyła się czwarta ogólnopolska Konferencja „Młodzi o klimacie”. Celem Konferencji jest …
W dniach 27 października - 1 listopada gościliśmy w naszej jednostce Prof. Ignasiusa Sutapę, Dyrektora Asia Pacific Centre for Ecohydrology (APCE) …
**Transgraniczna współpraca wodna dla pokoju i zrównoważonego rozwoju** W dniach 23-25 października 2024 roku w Lublanie (Słowenia) odbyła się…
Days of heavy rain, widespread flooding, and at least eight dead across Romania, Austria, and Poland. That’s the tragic reality of Storm Boris. …
Nasza misja to nie tylko badania ale także edukacja. Wiedza ekohydrologiczna jest potrzebna w każdym zakątku ziemi, również w krajach o obfitych …
W ramach wieloletniej współpracy z Katedrą UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzki w …
„Jak myślę o rzece to widzę cały kosmos” – wyznaje w kolejnej rozmowie Zdrowej rzeki dr Kinga Krauze z Europejskiego Regionalnego Centrum …
POLISH-ITALIAN WORKSHOP: ENHANCEMENT OF NATURE-BASED SOLUTIONS FOR SUSTAINABLE AGRICULTURE AND ECOSYSTEM HEALTH Warsztat został zorganizowany …
Wysokoefektywna strefa ekotonowa w Barkowicach ma już 12 lat! Skonstruowana w 2012 roku ramach projektu LIFE+EKOROB roślinna strefa buforowa wzmocniona ścianą denitryfikacyjną wciąż oczyszcza z azotanów płytkie wody podziemne zasilające zbiornik sulejowski. Jest też miejscem prowadzenia warsztatów edukacyjnych. W ramach projektu LIFE Pilica (więcej o działaniach realizowanych w ramach projektu -> LIFE PILICA) w maju i czerwcu 2024 roku współprowadziliśmy warsztaty „Zachowanie bioróżnorodności i ochrona wód w krajobrazie rolniczym”. Wciągu 4…
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN wraz firmą Pheno Horizon włączyło się w europejską inicjatywę EU Green Week 2024 Towards a water …
Miło nam poniformować, że prof. dr hab. Joanna Mankiewicz-Boczek otrzymała nominacje na członka Komitetu Zarządzającego do reprezentowania …
W dniu 17 maja 2024 roku w Warszawie odbył się warsztat krajowy projektu RECONECT. Część wprowadzającą do warsztatów poświęcono prezentacji …
Profesor Maciej Zalewski prezentował dokonania ERCE PAN na International Symposium Of Category 2 Centres Under the Auspecies of UNESCO …
Druga edycja konferencji EkoBioTox - Znaczenie ekotoksykologii, bioindykacji, biodegradacji w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów …
Głównym celem projektu jest przyczynienie się do promowania współpracy regionalnej Grupy Wyszehradzkiej w zakresie wypadków zanieczyszczeń w …
W dniu 22 marca 2024 nasz instytut współorganizował webinar z okazji Światowego Dnia Wody. Hasło tegorocznej edycji brzmi "Wykorzystywanie wody dla…
W czwartek 21 marca w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Wodnego Okrągłego Stołu. Formuła wydarzenia zakłada dialog administracji rządowej, …
Głównym celem niniejszej umowy ramowej jest świadczenie usług związanych z rozwojem metodologii i generowaniem danych na potrzeby oceny i …
Zimowe miesiące, obfite w opady deszczu i śniegu, są jak premia, która wprawdzie polepsza bieżącą sytuację hydrologiczną w kraju, ale wciąż nie …
W dniu 12 lutego 2024 roku odbyły się warsztaty zorganizowane przez ERCE PAN, czyli jedną z dwóch (obok PGW WP RZGW w Warszawie) instytucji …
Katarzyna Kojzar, OKO.press: 99 proc. polskich rzek jest w złym stanie – takie dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powtarzają się w …
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 roku. Celem tego święta jest…
dr Paweł Jarosiewicz, adiunkt w ERCE PAN, laureatem Plebiscytu Ekologicznego "Wspólna Zielona Przyszłość" organizowanego przez Uniwersytet …
W dniu 05.12.2023 Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN oraz Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej UŁ zorganizowały …
W dniach 9-10 października 2023 r. w Smardzewicach odbyło się Drugie Spotkanie Zlewniowe Interesariuszy projektu zintegrowanego LIFE Pilica. …
Opis projektu Nadmierny rozwój sinicowych zakwitów wód jest niebezpiecznym zjawiskiem dla ekosystemów słodkowodnych. Intensyfikacji …
Stosowana zimą sól drogowa negatywnie wpływa na zooplankton, uniemożliwiając mu wiosenny sukces wylęgowy – wykazał ekohydrolog z PAN dr Sebastian …
14 czerwca 2023 dr hab. Edyta Kiedrzyńska wygłosiła wykład oraz uczestniczyła w dyskusji plenarnej na temat: "Mikrozanieczyszczenia jako …
Drugi cykl Spotkań Regionalnych Interesariuszy Projektu LIFE Pilica odbył się w maju 2023 roku w czterech odsłonach: Spotkanie Regionalne dla …
Pierwsza edycja konferencji #EkoBioTox – Znaczenie ekotoksykologii, bioindykacji, biodegradacji w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów …
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) pod auspicjami UNESCO zostało czwartą współprowadzącą Szkołę …
Konferencja Wodna ONZ oraz wydarzenie towarzyszące Konferencji pt. "Transdisciplinary Ecohydrology for Acceleration of SDG – Methodology of Science…
22 marca 2023 r. w Światowym Dniu Wody odbyła się kolejna konferencja zorganizowana przez Instytut Geofizyki PAN wraz z Komitetem Gospodarki Wodnej…
17 października 2022 dr hab Edyta Kiedrzyńska wzięła udział w dyskusji plenarnej nt.: "Jedno zdrowie (One Health)" Koncepcja jednego zdrowia …
W dniu 5 października 2022 roku w ramach realizacji projektu LIFE Pilica odbyło się seminarium tematyczne: "Nowe zadania i obowiązki gmin w …
Projekt realizowany od marca do grudnia 2022 roku miał na celu popularyzację wiedzy na temat ekohydrologii, która łączy aspekty …
Podstawowe informacjeKierownik projektu: Edyta KiedrzyńskaŹródło finansowania: Narodowe Centrum NaukiPrzyznana kwota: 20 214 504, 06 PLNRozpoczęcie…
Rzeka jest superorganizmem. Niezwykle dynamicznym, pulsującym, a jednocześnie wrażliwym. Dzięki nowoczesnym badaniom, które będą przekazywały …
Podstawowe informacjeKierownik projektu: Kinga KrauzeŹródło finansowania: HORIZON-CSA (HORIZON Coordination and Support Actions), Komisja …
W ramach obchodów 30-lecia programu europejskiego LIFE, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN we współpracy z PGW Wody Polskie RZGW w …
ATeNaS (https://atenasjpi.eu/) to międzynarodowy projekt JPI Water (www.waterjpi.eu) finansowany w ramach programu WaterWorks 2017. ATeNaS …
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek złożył podpis pod treścią Porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Narodów…
Podstawowe informacjeKierownik projektu: Magdalena UrbaniakŹródło finansowania: Narodowe Centrum NaukiPrzyznana kwota: 541 380 PLNRozpoczęcie …
Podstawowe informacjeKierownik projektu: Kinga KrauzeŹródło finansowania: HORYZONT 2020 EURATOM, Komisja EuropejskaBudżet całego projektu: 17 041 …
Podstawowe informacjeKierownik projektu w ERCE PAN: Katarzyna IzydorczykŹródło finansowania: Komisja Europejska - Program LIFE i Narodowy Fundusz …
Podstawowe informacjeKierownik projektu: Kinga KrauzeŹródło finansowania: Horizon 2020, Komisja Europejska Budżet całego projektu: 45 501 102,34 …
Podstawowe informacjeKierownik projektu: Kinga KrauzeŹródło finansowania: HORYZONT 2020 EURATOM, Komisja EuropejskaBudżet całego projektu: 42 553 …
Opracowanie koncepcji dotyczącej możliwości utrzymania dobrego stanu wód w miejscu kąpieliskowym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Malinka” w …
Książka ta jest unikatową, pierwszą w Polsce publikacją poświęconą tej prężnie rozwijającej się na świecie transdyscyplinarnej dziedzinie wiedzy …
Jednym z elementów projektu B+R Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych produktów biotechnologicznych dla rolnictwa i gospodarki ściekowej w celu …
Podstawowe informacjeKierownik projektu: Katarzyna IzydorczykŹródło finansowania: Interreg Vb Baltic Sea Region Programme 2014-2020 Budżet całego …
Podstawowe informacjeKierownik projektu: Katarzyna IzydorczykŹródło finansowania: HORYZONT 2020 JTI Budżet całego projektu: 56 765 260,00 …
26 marca 2018 r. odbyła się, zorganizowana przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną, konferencja dla przedstawicieli Urzędu Miasta Łodzi, rad osiedli …
Podstawowe informacjeKierownik projektu: Edyta KiedrzyńskaŹródło finansowania: Narodowe Centrum NaukiPrzyznana kwota: 634 000 PLNRozpoczęcie …
Podręcznik zawiera wyniki pierwszego wspólnego Projektu Demonstracyjnego Ekohydrologii i Fitotechnologii UNEP-IETC/UNESCO-IHP pt: „Zastosowanie …
Informacje o projektach realizowanych w naszym instytucie
Międzynarodowa sieć obszarów demonstracyjnych zastosowania ekohydrologii w praktyce
Nasze najważniejsze publikacje
Informacje o organizowanych przez nas konferencjach, warsztatach i szkoleniach
ul. Tylna 3, 90-364 Łódź
+48 42 681 70 07
+48 42 681 30 69
erce@erce.unesco.lodz.pl
Stosujemy pliki cookies w celu gromadzenia danych statystycznych oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Pliki te mogą być umieszczane na Twoim urządzeniu do odczytu stron. Więcej informacji o celu używania i zmianie ustawień ciasteczek znajdziesz w naszej polityce prywatności.