Europejskie Regionalne
Centrum Ekohydrologii

Polskiej Akademii Nauk

Jesteśmy instytutem Polskiej Akademii Nauk, pod auspicjami UNESCO, pionierami ekohydrologii.

Zajmujemy się kompleksowo procesami zlewniowymi i zależnościami między procesami hydrologicznymi a biologicznymi. Naszą misją jest poprawa jakości wody, ochrona bioróżnorodności i zrównoważony rozwój.

Nagroda w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Sanitarnych

Miło nam poinformować, iż mgr inż. Szymon Horbal zdobył II Nagrodę w KONKURSIE PZITS 2024 na najlepszą pracę dyplomową absolwentów studiów II stopnia kierunku INŻYNIERIA ŚRODOWISKA i ENERGETYKA, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Sanitarnych za pracę magisterską pod tytułem "Sekwencyjny System Biofiltracji Ścieków (SSBŚ) w Szadku jako przykład rozwiązań biotechnologii ekohydrologicznych". -> więcej o tym rozwiązaniu Sekwencyjny System Biofiltracji Ścieków (SSBŚ) w Szadku Praca magisterska została zrealizowana w Katedrze UNESCO …

Zarządzanie ściekami w gminie

Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz firma Ścieki Polskie Sp. z o.o. byli …

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce – inspirujące historie naukowczyń z ERCE PAN

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 roku. To święto ma na celu …

Prace magisterskie Erasmus Mundus

W ostatnim roku w ERCE staże i prace magisterskie realizowała duża grupa młodych uczonych. Na szczególną uwagę zasługują Ci, którzy przybyli do …

Nagroda "ekologiczny magister" w konkursie organizowanym przez WFOŚiGW w Łodzi

Z wielką dumą i radością informujemy, że młoda członkini naszego zespołu - mgr Patrycja Chamczak zdobyła nagrodę w XI edycji konkursu „Ekologiczny …

Trzeci Cykl Spotkań Regionalnych Interesariuszy Projektu LIFE Pilica

Jesienią 2024 r. odbył się Trzeci Cykl Spotkań Regionalnych Interesariuszy Projektu LIFE Pilica : Spotkanie Regionalne dla województwa …

Dr Sebastian Szklarek z wyróżnieniem 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki

W dniu 11 grudnia 2024 r. na gali 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki dr Sebastian Szklarek odebrał z rąk prof. Michał Kleiber (przewodniczący …

Dr hab. Katarzyna Izydorczyk członkinią Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej PAN

Katarzyna Izydorczyk została powołana na członka Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Komitetowi …

Pierwsze spotkanie projektu „CYANOACTION”

W dniu 31.10.24, w Brukseli, odbyło się pierwsze spotkanie projektu  CA23160 „CYANOACTION” EFFECTIVE LAKE MANAGEMENT: REDUCING CYANOBACTERIA BY …

Lokalny System Monitoringu Wód - nauka obywatelska w szkołach średnich

Jesienią 2024 roku Katarzyna Izydorczyk uczestniczyła w roli współprowadzącej w szkoleniach pn. Badanie jakości wody w gospodarstwie rolnym …

Koniec sezonu pobierania próbek sinic

Zakończyliśmy sezon pobierania próbek w 2024 roku, prowadzony w ramach badań nad dominacją sinic w eutroficznych ekosystemach słodkowodnych na …

Wykład inauguracyjny dra Szklarka na konferencji Młodzi o Klimacie

5-6.11.2024 w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbyła się czwarta ogólnopolska Konferencja „Młodzi o klimacie”. Celem Konferencji jest …

Wizyta prof. Sutapa z Indonezji

W dniach 27 października - 1 listopada gościliśmy w naszej jednostce Prof. Ignasiusa Sutapę, Dyrektora Asia Pacific Centre for Ecohydrology (APCE) …

Transgraniczna współpraca wodna dla pokoju i zrównoważonego rozwoju

**Transgraniczna współpraca wodna dla pokoju i zrównoważonego rozwoju** W dniach 23-25 października 2024 roku w Lublanie (Słowenia) odbyła się…

Prof. Zalewski - Devastating floods hit Central Europe

Days of heavy rain, widespread flooding, and at least eight dead across Romania, Austria, and Poland. That’s the tragic reality of Storm Boris. …

Kurs w Malezji

Nasza misja to nie tylko badania ale także edukacja. Wiedza ekohydrologiczna jest potrzebna w każdym zakątku ziemi, również w krajach o obfitych …

Prace magisterskie roku akademickiego 2023/2024

W ramach wieloletniej współpracy z Katedrą UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzki w …

Dr Kinga Krauze w podcaście Zdrowa Rzeka

„Jak myślę o rzece to widzę cały kosmos” – wyznaje w kolejnej rozmowie Zdrowej rzeki dr Kinga Krauze z Europejskiego Regionalnego Centrum …

Polsko-włoskie warsztaty o rozwiązaniach bliskich naturze

POLISH-ITALIAN WORKSHOP: ENHANCEMENT OF NATURE-BASED SOLUTIONS FOR SUSTAINABLE AGRICULTURE AND ECOSYSTEM HEALTH Warsztat został zorganizowany …

Warsztaty dla uczniów na obszarze wysokoefektywnej strefy ekotonowej

Wysokoefektywna strefa ekotonowa w Barkowicach ma już 12 lat! Skonstruowana w 2012 roku ramach projektu LIFE+EKOROB roślinna strefa buforowa wzmocniona ścianą denitryfikacyjną wciąż oczyszcza z azotanów płytkie wody podziemne zasilające zbiornik sulejowski. Jest też miejscem prowadzenia warsztatów edukacyjnych. W ramach projektu LIFE Pilica (więcej o działaniach realizowanych w ramach projektu -> LIFE PILICA) w maju i czerwcu 2024 roku współprowadziliśmy warsztaty „Zachowanie bioróżnorodności i ochrona wód w krajobrazie rolniczym”. Wciągu 4…

Wspieranie samorządowców w adaptacji miast do zmian klimatu w ramach EU Green Week 2024 Partner Event

Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN wraz firmą Pheno Horizon włączyło się w europejską inicjatywę EU Green Week 2024 Towards a water …

Efektywne zarządzanie jeziorem: redukcja sinic poprzez działania w zlewni (COST)

Miło nam poniformować, że prof. dr hab. Joanna Mankiewicz-Boczek otrzymała nominacje na członka Komitetu Zarządzającego do reprezentowania …

RECONECT National Workshop: Pokonywanie barier we wdrażaniu NBS

W dniu 17 maja 2024 roku w Warszawie odbył się warsztat krajowy projektu RECONECT. Część wprowadzającą do warsztatów poświęcono prezentacji …

Międzynarodowe sympozjum jednostek pod auspicjami UNESCO w Malezji

Profesor Maciej Zalewski prezentował dokonania ERCE PAN na International Symposium Of Category 2 Centres Under the Auspecies of UNESCO …

Podsumowanie konferencji II EkoBioTox 2024

Druga edycja konferencji EkoBioTox - Znaczenie ekotoksykologii, bioindykacji, biodegradacji w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów …

Śluza na Kanale Gliwickim

Przypadkowe zanieczyszczenia ekosystemów wodnych - transfer wiedzy do Gruzji

Głównym celem projektu jest przyczynienie się do promowania współpracy regionalnej Grupy Wyszehradzkiej w zakresie wypadków zanieczyszczeń w …

Webinar z okazji Światowego Dnia Wody 2024

W dniu 22 marca 2024 nasz instytut współorganizował webinar z okazji Światowego Dnia Wody. Hasło tegorocznej edycji brzmi "Wykorzystywanie wody dla…

Wodny Okrągły Stół – dialog z ekspertami o kierunkach polityki wodnej

W czwartek 21 marca w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Wodnego Okrągłego Stołu. Formuła wydarzenia zakłada dialog administracji rządowej, …

Rozwój metodologiczny i generowanie danych do oceny i tworzenia zestawów nanoform

Głównym celem niniejszej umowy ramowej jest świadczenie usług związanych z rozwojem metodologii i generowaniem danych na potrzeby oceny i …

Logotyp Nauki w Polsce

Dr Szklarek: Ekohydrolog - wczesną wiosną jest lepiej niż przed rokiem, ale nadal jesteśmy pod kreską

Zimowe miesiące, obfite w opady deszczu i śniegu, są jak premia, która wprawdzie polepsza bieżącą sytuację hydrologiczną w kraju, ale wciąż nie …

RECONECT 4th Collaborators’ Workshop in cooperation with LIFE Pilica project

W dniu 12 lutego 2024 roku odbyły się warsztaty zorganizowane przez ERCE PAN, czyli jedną z dwóch (obok PGW WP RZGW w Warszawie) instytucji …

Dr Szklarek: Monitoring wody w praktyce. Skąd wiemy, że nasze rzeki są w złym stanie?

Katarzyna Kojzar, OKO.press: 99 proc. polskich rzek jest w złym stanie – takie dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powtarzają się w …

ERCE PANie

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 roku. Celem tego święta jest…

dr Paweł Jarosiewicz laureatem Plebiscytu Ekologicznego "Wspólna Zielona Przyszłość"

dr Paweł Jarosiewicz, adiunkt w ERCE PAN, laureatem Plebiscytu Ekologicznego "Wspólna Zielona Przyszłość" organizowanego przez Uniwersytet …

Webinar - Ecohydrology with in the framework of the UNESCO IHP-IX

W dniu 05.12.2023 Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN oraz Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej UŁ zorganizowały …

Konferencja LIFE PILICA i 50-ciolecie zbiornika Sulejowskiego.

W dniach 9-10 października 2023 r. w Smardzewicach odbyło się Drugie Spotkanie Zlewniowe Interesariuszy projektu zintegrowanego LIFE Pilica. …

Międzykontynentalne porównanie społeczności bakterii i archeonów związanych z kosmopolityczną sinicą Microcystis – odkrywanie ich ról ekologicznych w antropopresji i zmianie klimatu

  Opis projektu Nadmierny rozwój sinicowych zakwitów wód jest niebezpiecznym zjawiskiem dla ekosystemów słodkowodnych. Intensyfikacji …

Logotyp Nauki w Polsce

Dr Szklarek: Sól drogowa negatywnie wpływa na wiosenny wylęg zooplanktonu

Stosowana zimą sól drogowa negatywnie wpływa na zooplankton, uniemożliwiając mu wiosenny sukces wylęgowy – wykazał ekohydrolog z PAN dr Sebastian …

Dr hab. Kiedrzyńska - Wyzwania środowiskowe najbliższych lat

14 czerwca 2023 dr hab. Edyta Kiedrzyńska wygłosiła wykład oraz uczestniczyła w dyskusji plenarnej na temat: "Mikrozanieczyszczenia jako …

Podsumowanie II Cyklu Spotkań Regionalnych Interesariuszy Projektu LIFE Pilica

Drugi cykl Spotkań Regionalnych Interesariuszy Projektu LIFE Pilica odbył się w maju 2023 roku w czterech odsłonach: Spotkanie Regionalne dla …

Konferencja EkoBioTox

Podsumownie konferencji EkoBioTox

Pierwsza edycja konferencji #EkoBioTox – Znaczenie ekotoksykologii, bioindykacji, biodegradacji w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów …

Po podpisaniu umowy o współpracy: rektor UŁ prof. Elzbieta Żądzińska, dr hab. Katarzyna Izydorczyk (prof. ERCE PAN) – dyrektor Instytutu ERCE PAN, prof. dr. hab. Jarosław Dziadek – dyrektor Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk i prof. dr. hab. Marek Potrzebowski, dyrektor Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk. (Fot. Maciej Fornal, UŁ.)

Przystąpienie ERCE PAN do szkoły doktorskiej BioMedChem.

Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) pod auspicjami UNESCO zostało czwartą współprowadzącą Szkołę …

Ekohydrologiczna sesja na konferencji ONZ

Konferencja Wodna ONZ oraz wydarzenie towarzyszące Konferencji pt. "Transdisciplinary Ecohydrology for Acceleration of SDG – Methodology of Science…

Dr K. Krauze w Światowy Dzień Wody o raporcie UNESCO „Partnerstwo i Współpraca dla wody"

22 marca 2023 r. w Światowym Dniu Wody odbyła się kolejna konferencja zorganizowana przez Instytut Geofizyki PAN wraz z Komitetem Gospodarki Wodnej…

Dr hab. Kiedrzyńska - Wyzwania środowiskowe najbliższych lat

17 października 2022 dr hab Edyta Kiedrzyńska wzięła udział w dyskusji plenarnej nt.: "Jedno zdrowie (One Health)" Koncepcja jednego zdrowia …

Nowe zadania i obowiązki gmin w zakresie nieczystości ciekłych w świetle najnowszych aktów prawnych

W dniu 5 października 2022 roku w ramach realizacji projektu LIFE Pilica odbyło się seminarium tematyczne: "Nowe zadania i obowiązki gmin w …

Ekohydrologia - nowoczesne narzędzie zarządzania zasobami wodnymi w obliczu zmiany klimatu

Projekt realizowany od marca do grudnia 2022 roku miał na celu popularyzację wiedzy na temat ekohydrologii, która łączy aspekty …

Analiza transferu farmaceutyków, genów antybiotykoodporności, mikroplastiku i zanieczyszczeń chemicznych ze ścieków komunalnych do zlewni z zastosowaniem sztucznych sieci neuronowych i modelowania przestrzennego

Podstawowe informacjeKierownik projektu: Edyta KiedrzyńskaŹródło finansowania: Narodowe Centrum NaukiPrzyznana kwota: 20 214 504, 06 PLNRozpoczęcie…

Prof. Maciej Zalewski: Musimy zwiększyć nakłady na system monitorowania stanu środowiska i unowocześnić gospodarkę wodną

Rzeka jest superorganizmem. Niezwykle dynamicznym, pulsującym, a jednocześnie wrażliwym. Dzięki nowoczesnym badaniom, które będą przekazywały …

Bio Wiedza Agora: budowanie serwisu naukowego dla europejskich badań i polityki bioróżnorodności.

Podstawowe informacjeKierownik projektu: Kinga KrauzeŹródło finansowania: HORIZON-CSA (HORIZON Coordination and Support Actions), Komisja …

Cykl I. Spotkań Regionalnych Interesariuszy Projektu LIFE Pilica

W ramach obchodów 30-lecia programu europejskiego LIFE, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN we współpracy z PGW Wody Polskie RZGW w …

Atenas - Współpraca w zakresie technologii, natury i społeczeństwa na rzecz zintegrowanego zarządzania wodą miejską

ATeNaS (https://atenasjpi.eu/) to międzynarodowy projekt JPI Water (www.waterjpi.eu) finansowany w ramach programu WaterWorks 2017. ATeNaS …

Podpisanie porozumienia z UNESCO

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek złożył podpis pod treścią Porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Narodów…

Zmiany zespołów mikroorganizmów, oporności na antybiotyki i właściwości fizykochemicznych gleby nawożonej komunalnymi osadami ściekowymi

Podstawowe informacjeKierownik projektu: Magdalena UrbaniakŹródło finansowania: Narodowe Centrum NaukiPrzyznana kwota: 541 380 PLNRozpoczęcie …

Projekt fazy przygotowawczej eLTER – eLTER PPP

Podstawowe informacjeKierownik projektu: Kinga KrauzeŹródło finansowania: HORYZONT 2020 EURATOM, Komisja EuropejskaBudżet całego projektu: 17 041 …

Wdrażanie Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy

Podstawowe informacjeKierownik projektu w ERCE PAN: Katarzyna IzydorczykŹródło finansowania: Komisja Europejska - Program LIFE i Narodowy Fundusz …

Zintegrowana metodologia planowania urbanistycznego oparta na NBS w celu poprawy zdrowia i dobrostanu obywateli: podejście euPOLIS.

Podstawowe informacjeKierownik projektu: Kinga KrauzeŹródło finansowania: Horizon 2020, Komisja Europejska Budżet całego projektu: 45 501 102,34 …

Infrastruktury badawcze europejskich ekosystemów długoterminowych, stref krytycznych i systemów społeczno-ekologicznych

Podstawowe informacjeKierownik projektu: Kinga KrauzeŹródło finansowania: HORYZONT 2020 EURATOM, Komisja EuropejskaBudżet całego projektu: 42 553 …

System oczyszczania wody - kąpielisko Malinka w Zgierzu

Opracowanie koncepcji dotyczącej możliwości utrzymania dobrego stanu wód w miejscu kąpieliskowym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Malinka” w …

Ekohydrologia

Książka ta jest unikatową, pierwszą w Polsce publikacją poświęconą tej prężnie rozwijającej się na świecie transdyscyplinarnej dziedzinie wiedzy …

Modułowa Organiczna Płyta Obornikowa

Jednym z elementów projektu B+R Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych produktów biotechnologicznych dla rolnictwa i gospodarki ściekowej w celu …

Woda czynnikiem stymulującym rozwój obszarów wiejskich w regionie Morza Bałtyckiego- WATERDRIVE

Podstawowe informacjeKierownik projektu: Katarzyna IzydorczykŹródło finansowania: Interreg Vb Baltic Sea Region Programme 2014-2020 Budżet całego …

Regeneracja ekosystemów za pomocą rozwiązań opartych na naturze w celu ograniczenia zagrożeń hydrometeorologicznych - RECONECT

Podstawowe informacjeKierownik projektu: Katarzyna IzydorczykŹródło finansowania: HORYZONT 2020 JTI Budżet całego projektu: 56 765 260,00 …

Kinga Krauze prowadząca wykład w trakcie konferencji zorganizowanej przez ŁSI

Zrównoważone zarządzanie wodami opadowymi w przestrzeni miejskiej w kontekście adaptacji do zmian klimatu

26 marca 2018 r. odbyła się, zorganizowana przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną, konferencja dla przedstawicieli Urzędu Miasta Łodzi, rad osiedli …

Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych i metod z zakresu rozpoznawania obrazów do kompleksowej analizy zlewniowej wpływu antropogenicznych zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych na jakość zasobów wodnych

Podstawowe informacjeKierownik projektu: Edyta KiedrzyńskaŹródło finansowania: Narodowe Centrum NaukiPrzyznana kwota:  634 000 PLNRozpoczęcie …

Zastosowanie ekohydrologii i fitotechnologii w zarządzaniu zasobami wodnymi i zrównoważonym rozwoju

Podręcznik zawiera wyniki pierwszego wspólnego Projektu Demonstracyjnego Ekohydrologii i Fitotechnologii UNEP-IETC/UNESCO-IHP pt: „Zastosowanie …

Zobacz wszystkie wpisy

Nauka i badania

Projekty

Informacje o projektach realizowanych w naszym instytucie

Unesco Demosite Network

Międzynarodowa sieć obszarów demonstracyjnych zastosowania ekohydrologii w praktyce

Publikacje

Nasze najważniejsze publikacje

Konferencje

Informacje o organizowanych przez nas konferencjach, warsztatach i szkoleniach

Publikacje

Ekohydrologia

Zastosowanie ekohydrologii i fitotechnologii w zarządzaniu zasobami wodnymi i zrównoważonym rozwoju (eng)

Ecohydrology
Processes, Models and Case Studies

Ecohydrology
and its implementation in Ecuador

Water Quality for Ecosystem and Human Health

Practical Experiments Guide for Ecohydrology

Kontakt

Adres

ul. Tylna 3, 90-364 Łódź

Telefon

+48 42 681 70 07

fax

+48 42 681 30 69

E-mail

erce@erce.unesco.lodz.pl

Jak dojechać?